Jan Bogdan Rakowski
8-9 czerwca 2021, ONLINE
O wykładowcy

Absolwent Politechniki Warszawskiej Wydziału Elektrycznego (1977 r.), o specjalności elektroenergetyka oraz Rocznego Podyplomowego Studium Menedżerskiego SGH (1995 r.). W latach 1977-1981 na Politechnice Warszawskiej.

Pracę zawodową rozpoczął w roku 1981 w Państwowej Dyspozycji Mocy w Wydziale Planowania Wytwarzania, gdzie pracował do 1990 r., kolejno na stanowiskach: referent, specjalista, główny specjalista i kierownik wydziału.

Po likwidacji PDM w roku 1990 był zatrudniony w Polskich Sieciach Elektroenergetycznych S. A. w Krajowej Dyspozycji Mocy (KDM). Kierował planowaniem wytwarzania energii elektrycznej w źródłach wytwórczych w Krajowym Systemem Elektroenergetycznym (KSE). Dodatkowo w latach 1990 – 1995 kierował zespołem uruchamiającym system informatyczny Dyster, wspierający prowadzenie ruchu KSE przez służby dyspozytorskie KDM. Od 1995 r. pełnił funkcję Dyrektora Ruchu KSE i zarządzał prowadzeniem ruchem w KSE. W latach 1997 – 2002 brał udział w przygotowywaniu i uruchomieniu systemowego rynku energii elektrycznej oraz rynku bilansującego.

W latach 1993-1997 był wykładowcą na Wydziale Elektrycznym Politechniki Warszawskiej, gdzie prowadził wykłady i ćwiczenia dla IV roku z przedmiotu „Sterowanie systemami elektroenergetycznymi”.

W latach 2002 – 2004 był doradcą zarządu PSE S. A. a następnie dyrektorem sprzedaży i marketingu. Prowadził prace studialne nad programem utworzenia oraz wydzielenia z PSE S. A. Operatora Systemu Przesyłowego (OSP) oraz aktywnie uczestniczył w tworzeniu OSP. Prowadził wykłady na studiach podyplomowych na Politechnice Warszawskiej i w Szkole Głównej Handlowej.

Od 2004 r. jest niezależnym ekspertem, z ponad 30 – letnim doświadczeniem w energetyce, zajmującym się teorią i praktyką funkcjonowania systemów elektroenergetycznych oraz rynku energii elektrycznej, świadczącym usługi eksperckie i konsultingowe w zakresie rynku energii, zarządzania i przekształceń w energetyce oraz wsparcia informatycznego dla energetyki.

Wykonał kilkadziesiąt opracowań i ekspertyz z dziedziny energetyki i informatyki. Wieloletni wykładowca IDWE.

Szanowni Państwo,
rynek energii elektrycznej przechodzi olbrzymie zmiany, a jeszcze większe czekają nas w nadchodzącym roku 2022 i 2023 zwłaszcza w obszarze rynku bilansującego. W związku z tym, aby w pełni przygotować naszych Słuchaczy do zasad funkcjonowania rynku energii w najbliższym czasie, zapraszamy Państwa na AKADEMIĘ KRAJOWEGO I EUROPEJSKIEGO RYNKU ENERGII ELEKTRYCZNEJ, czyli cykl trzech szkoleń oddających stan dzisiejszy i bliskie zmiany.
Choć serdecznie zapraszamy do udziału we wszystkich trzech szkoleniach (takie zgłoszenia premiujemy zniżką), pragniemy podkreślić, że cześć 1: „Uwarunkowania rynku en. el. i jego funkcjonowanie w Polsce 2021” jest kluczowa dla pełnego zrozumienia części 2. („Rynek bilansujący 2021-22”) oraz części 3. („Rynek bilansujący 2023”). Szczegółowe programy wszystkich zajęć wraz z cennikami.

Na szkoleniu „Uwarunkowania rynku en. el. i jego funkcjonowanie w Polsce 2021” poruszymy m. in. następujące tematy:

  1. Rynek energii – fakt, mrzonka czy ułuda?
  2. Energia elektryczna – czy najważniejsza z form energii?
  3. Prawa fizyki a rynek energii elektrycznej
  4. Finanse na rynku energii
  5. OZE
  6. „Niedobry” węgiel
  7. Miks energetyczny Polski – obowiązek i chęci versus możliwości, a także omówimy architekturę rynku energii w Polsce i funkcjonowanie rynku detalicznego.

Ważne:
na szkoleniu poruszymy też kwestię rynku bilansującego, ale wyłącznie jako część rynku (osobne szkolenie poświęcone rynkowi bilansującymi to część 2. Naszej Akademii.)

Przedstawiony program jest aktualny na dzień dzisiejszy. Wiedza przekazywana na zajęciach będzie uaktualniona do stanu znanego i dostępnego w przeddzień szkolenia. Zajęcia odbędą się online, na platformie Zoom. Link do szkolenia wraz z hasłem prześlemy do uczestników po potwierdzeniu realizacji zajęć.

Szkolenie poprowadzi pan Jan Rakowski – wieloletni i cieszący się uznaniem wykładowca Instytutu, były dyrektor Sprzedaży i Marketingu w PSE S. A., dzisiaj niezależny konsultant i praktyczny, doświadczony analityk sytuacji na rynku energii z ponad 30 – letnim doświadczeniem w branży, świadczący usługi eksperckie w zakresie rynku energii, zarządzania i przekształceń w energetyce oraz wsparcia informatycznego dla energetyki. Szczegółową informację o wykładowcy znajdziecie Państwo w załączeniu.

Serdecznie zapraszamy do wzięcia udziału w szkoleniu online w dniach 8-9 czerwca 2021 roku.

Zespół IDWE