Jan Bogdan Rakowski
29-30 listopada 2023, ONLINE
O wykładowcy

Absolwent Politechniki Warszawskiej Wydziału Elektrycznego (1977 r.), o specjalności elektroenergetyka oraz Rocznego Podyplomowego Studium Menedżerskiego SGH (1995 r.). W latach 1977-1981 na Politechnice Warszawskiej.

Pracę zawodową rozpoczął w roku 1981 w Państwowej Dyspozycji Mocy w Wydziale Planowania Wytwarzania, gdzie pracował do 1990 r., kolejno na stanowiskach: referent, specjalista, główny specjalista i kierownik wydziału.

Po likwidacji PDM w roku 1990 był zatrudniony w Polskich Sieciach Elektroenergetycznych S. A. w Krajowej Dyspozycji Mocy (KDM). Kierował planowaniem wytwarzania energii elektrycznej w źródłach wytwórczych w Krajowym Systemem Elektroenergetycznym (KSE). Dodatkowo w latach 1990 – 1995 kierował zespołem uruchamiającym system informatyczny Dyster, wspierający prowadzenie ruchu KSE przez służby dyspozytorskie KDM. Od 1995 r. pełnił funkcję Dyrektora Ruchu KSE i zarządzał prowadzeniem ruchem w KSE. W latach 1997 – 2002 brał udział w przygotowywaniu i uruchomieniu systemowego rynku energii elektrycznej oraz rynku bilansującego.

W latach 1993-1997 był wykładowcą na Wydziale Elektrycznym Politechniki Warszawskiej, gdzie prowadził wykłady i ćwiczenia dla IV roku z przedmiotu „Sterowanie systemami elektroenergetycznymi”.

W latach 2002 – 2004 był doradcą zarządu PSE S. A. a następnie dyrektorem sprzedaży i marketingu. Prowadził prace studialne nad programem utworzenia oraz wydzielenia z PSE S. A. Operatora Systemu Przesyłowego (OSP) oraz aktywnie uczestniczył w tworzeniu OSP. Prowadził wykłady na studiach podyplomowych na Politechnice Warszawskiej i w Szkole Głównej Handlowej.

Od 2004 r. jest niezależnym ekspertem, z ponad 30 – letnim doświadczeniem w energetyce, zajmującym się teorią i praktyką funkcjonowania systemów elektroenergetycznych oraz rynku energii elektrycznej, świadczącym usługi eksperckie i konsultingowe w zakresie rynku energii, zarządzania i przekształceń w energetyce oraz wsparcia informatycznego dla energetyki.

Wykonał kilkadziesiąt opracowań i ekspertyz z dziedziny energetyki i informatyki. Wieloletni wykładowca IDWE.

Szanowni Państwo.
Jak co roku zapraszamy na zimową edycję szkolenia z rynku energii w Polsce. Za nami dynamiczny okres, rok 2024 zapowiada się równie intensywnie. Warto posłuchać podsumowania, spojrzeć na stan aktualny, wspólnie rozważyć trendy i przyjrzeć się nadchodzącym zmianom.

Załączony program obrazuje jak szczegółowo omawiamy kolejne kwestie – w cenie zajęć otrzymują Państwo łącznie 14 godzin informacji o funkcjonowaniu rynku energii w Polsce. To niezbędnik dla wszystkich Państwa, którzy aktywnie uczestniczą w tym rynku dziś i planują pozostać na nim w najbliższej przyszłości.

Szkolenie, regularnie przez nas aktualizowane, od lat daje Uczestnikom głęboki wgląd w aktualne zasady funkcjonowania rynku energii w Polsce i niezmiennie od lat zarówno Wykładowca, jak i jego wiedza i perspektywa oceniane są bardzo wysoko.
Zapraszamy!

UWARUNKOWANIA RYNKU ENERGII W POLSCE I JEGO FUNKCJONOWANIE.

Na szkoleniu omówimy między innymi:

 • rynek energii – fakt, mrzonka czy ułuda, prawda czy fikcja?
 • energia elektryczna – czy najważniejsza z form energii?
 • prawa fizyki a rynek energii elektrycznej,
 • finanse na rynku energii,
 • OZE – czy wszystkie źródła odnawialne są „dobre”?
 • „niedobry” węgiel,
 • jakie paliwa dla UE?
 • miks energetyczny Polski – obowiązek i chęci versus możliwości, a także architektura rynku energii w Polsce i funkcjonowanie rynku detalicznego,
 • nowe możliwości i szanse na rynku energii (czy może narastające zagrożenia)?
  (szczegółowy program).

Ważne: na szkoleniu poruszymy też kwestię rynku bilansującego, ale wyłącznie jako część rynku (osobne szkolenie poświęcone rynkowi bilansującemu znajdą Państwo na: www.idwe.pl).
Przedstawiony program jest aktualny na dzień dzisiejszy. Wiedza przekazywana na zajęciach będzie uaktualniona do stanu znanego i dostępnego w przeddzień szkolenia. Zajęcia odbędą się online, na platformie Zoom. Link do szkolenia wraz z hasłem prześlemy do uczestników po potwierdzeniu realizacji zajęć.

Szkolenie poprowadzi pan Jan Rakowski – wieloletni i cieszący się uznaniem wykładowca Instytutu, były dyrektor Sprzedaży i Marketingu w PSE S. A., dzisiaj niezależny konsultant i praktyczny, doświadczony analityk sytuacji na rynku energii z ponad 30 – letnim doświadczeniem w branży, świadczący usługi eksperckie w zakresie rynku energii, zarządzania i przekształceń w energetyce oraz wsparcia informatycznego dla energetyki. Szczegółową informację o wykładowcy znajdziecie Państwo w załączeniu.

Serdecznie zapraszamy do wzięcia udziału w szkoleniu online w dniach 29 – 30 listopada 2023 roku. W przypadku jakichkolwiek pytań prosimy o kontakt. Jesteśmy do Państwa dyspozycji pod numerem telefonu: 607 06 27 00 lub pod adresem email: biuro@idwe.pl