Jan Bogdan Rakowski
7-8 grudnia 2022, Warszawa
O wykładowcy

Absolwent Politechniki Warszawskiej Wydziału Elektrycznego (1977 r.), o specjalności elektroenergetyka oraz Rocznego Podyplomowego Studium Menedżerskiego SGH (1995 r.). W latach 1977-1981 na Politechnice Warszawskiej.

Pracę zawodową rozpoczął w roku 1981 w Państwowej Dyspozycji Mocy w Wydziale Planowania Wytwarzania, gdzie pracował do 1990 r., kolejno na stanowiskach: referent, specjalista, główny specjalista i kierownik wydziału.

Po likwidacji PDM w roku 1990 był zatrudniony w Polskich Sieciach Elektroenergetycznych S. A. w Krajowej Dyspozycji Mocy (KDM). Kierował planowaniem wytwarzania energii elektrycznej w źródłach wytwórczych w Krajowym Systemem Elektroenergetycznym (KSE). Dodatkowo w latach 1990 – 1995 kierował zespołem uruchamiającym system informatyczny Dyster, wspierający prowadzenie ruchu KSE przez służby dyspozytorskie KDM. Od 1995 r. pełnił funkcję Dyrektora Ruchu KSE i zarządzał prowadzeniem ruchem w KSE. W latach 1997 – 2002 brał udział w przygotowywaniu i uruchomieniu systemowego rynku energii elektrycznej oraz rynku bilansującego.

W latach 1993-1997 był wykładowcą na Wydziale Elektrycznym Politechniki Warszawskiej, gdzie prowadził wykłady i ćwiczenia dla IV roku z przedmiotu „Sterowanie systemami elektroenergetycznymi”.

W latach 2002 – 2004 był doradcą zarządu PSE S. A. a następnie dyrektorem sprzedaży i marketingu. Prowadził prace studialne nad programem utworzenia oraz wydzielenia z PSE S. A. Operatora Systemu Przesyłowego (OSP) oraz aktywnie uczestniczył w tworzeniu OSP. Prowadził wykłady na studiach podyplomowych na Politechnice Warszawskiej i w Szkole Głównej Handlowej.

Od 2004 r. jest niezależnym ekspertem, z ponad 30 – letnim doświadczeniem w energetyce, zajmującym się teorią i praktyką funkcjonowania systemów elektroenergetycznych oraz rynku energii elektrycznej, świadczącym usługi eksperckie i konsultingowe w zakresie rynku energii, zarządzania i przekształceń w energetyce oraz wsparcia informatycznego dla energetyki.

Wykonał kilkadziesiąt opracowań i ekspertyz z dziedziny energetyki i informatyki. Wieloletni wykładowca IDWE.

Szanowni Państwo,
rynek energii elektrycznej przechodzi olbrzymie zmiany, a jeszcze większe czekają nas w roku 2023 zwłaszcza w obszarze rynku bilansującego. W związku z tym, aby w pełni przygotować naszych Słuchaczy do zasad funkcjonowania rynku energii w najbliższym czasie, zapraszamy Państwa na
AKADEMIĘ KRAJOWEGO I EUROPEJSKIEGO RYNKU ENERGII ELEKTRYCZNEJ,
czyli cykl trzech szkoleń oddających stan dzisiejszy i omawiających to, co nadchodzi.

Choć serdecznie zapraszamy do udziału we wszystkich szkoleniach, pragniemy podkreślić, że „Uwarunkowania rynku en. el. i jego funkcjonowanie w Polsce 2022-2023” jest kluczowe dla pełnego zrozumienia „Rynku bilansującego 2022-2023” oraz „Rynku bilansującego 2023-2024”. Szczegółowe programy wszystkich zajęć wraz z cennikami znajdą Państwo na naszej stronie www.idwe.pl.

Na szkoleniu „Uwarunkowania rynku en. el. i jego funkcjonowanie w Polsce 2022-2023” omówimy m. in.:

  1. Rynek energii – fakt, mrzonka czy ułuda?
  2. Energia elektryczna – czy najważniejsza z form energii?
  3. Prawa fizyki a rynek energii elektrycznej
  4. Finanse na rynku energii
  5. OZE
  6. „Niedobry” węgiel.
  7. Jakie paliwa dla UE?
  8. Miks energetyczny Polski – obowiązek i chęci versus możliwości, a także omówimy architekturę rynku energii w Polsce i funkcjonowanie rynku detalicznego (szczegółowy program).

Ważne: na szkoleniu poruszymy też kwestię rynku bilansującego, ale wyłącznie jako część rynku (osobne szkolenia poświęcone rynkowi bilansującymi znajdą Państwo tutaj: www.idwe.pl).

Pragniemy Państwa również zapewnić, że dołożymy wszelkich starań, by zajęcia zostały zrealizowane w sposób bezpieczny i zgodnie z obowiązującymi na dzień zajęć obostrzeniami sanitarnymi. Jednocześnie zastrzegamy, że w przypadku logicznie uzasadnionym lub wobec decyzji władz państwa, przeniesiemy szkolenie do przestrzeni wirtualnej, o czym, podobnie jak o wszystkich innych aspektach organizacyjnych, poinformujemy Państwa z wyprzedzeniem.

Szkolenie poprowadzi pan Jan Rakowski – wieloletni i cieszący się uznaniem wykładowca Instytutu, były dyrektor Sprzedaży i Marketingu w PSE S. A., dzisiaj niezależny konsultant i praktyczny, doświadczony analityk sytuacji na rynku energii z ponad 30 – letnim doświadczeniem w branży, świadczący usługi eksperckie w zakresie rynku energii, zarządzania i przekształceń w energetyce oraz wsparcia informatycznego dla energetyki. Szczegółową informację o wykładowcy znajdziecie Państwo w załączeniu.

Serdecznie zapraszamy do wzięcia udziału w szkoleniu w dniach 7-8 grudnia 2022 roku w hotelu BEST WESTERN FELIX w Warszawie. W przypadku jakichkolwiek pytań prosimy o kontakt. Jesteśmy do Państwa dyspozycji pod numerem telefonu: 607 06 27 00 lub pod adresem email: biuro@idwe.pl

Życzymy Państwu zdrowia i cieszymy się na spotkanie na szkoleniu!

Zespół IDWE